[if lt IE 9] [endif] [if lt IE 9] [endif]
نام کاربری :
رمز عبور :

Larestan Great Observatory

رصدخانه بزرگ لارستان

Larestan Great Observatory

        آسمان بی نظیر منطقه بزرگ لارستان هر کارشناسی را متقاعد می ساخت که ظرفیتی عظیم برای کاوش در آسمان شب در این خطه مهیا است و نیازمند ایجاد مجموعه ای علمی پژوهشی با محوریت رصدخانه ای باشکوه است تا شکوفایی استعدادهای ناب مردم منطقه همانند گذشتگانشان در این حوزه در لارستان را شاهد باشیم. گذشته ای که نام این شهر را در میان چهل نقطه مریخ جای داده است.

آسمان شب لار-عکاس : مهدی ابراری

آسمان شب لار- عکاس : مهدی ابراری

        برای نخستین بار به صورت جدی طرح احداث این رصدخانه توسط دو برادر دانش آموز محسن منتظری و مجتبی منتظری در سازمان دانش آموزی و آموزش و پرورش شهرستان در زمستان 1380 ارائه گردید و با پیگیری های گسترده با محوریت جناب آقای دکتر حیدر قادری و ایجاد خانه علوم در کانون دانش آموزی شهدای لارستان به جریان افتاد و با دعوت از جناب مهندس احمد دالکی پدر علم نجوم آماتوری ایران در سال 1382 و انتخاب زمین توسط ایشان و جذب خیر، زمین مورد نظر از منابع طبیعی اخذ گردید و به سازمان زمین شهری واگذار شد و در اختیار آموزش و پرورش لارستان قرار گرفت تا مراسم کلنگزنی ساخت رصدخانه در سال 1385 زده شد. هیئت امنای ساخت رصدخانه با حضور مسئولین شهرستان و مسئولین انجمن نجوم و دکتر قادری تاسیس گردید و کار روند اجرایی به خود گرفت. احداث ساختمان نگهبانی، جاده کشی دو کیلومتری تا بالای تپه رصدخانه، فنس کشی، برق رسانی، تأمین آب، تسطیح زمین بالای تپه از جمله این فعالیت ها می باشد.

روند ساخت رصدخانه لارستان --- 88/05/24

تاریخ عکس : 88/05/24

        مهمترین موضوع ساخت گنبد بزرگ رصدخانه بود که به پیشنهاد مهندس دالکی توسط آقای دکتر دورعلی، مدیر گروه هوافضای دانشگاه صنعتی شریف و از چهره های سرشناس بین المللی ساخته شد و به عنوان بزرگترین گنبد رصدخانه ای کشور تاکنون به ثبت رسید با قطر 5/2 متر. احداث فنداسیون و ساختمان گنبد و در نهایت نصب گنبد رصدخانه در سال 1388 صورت گرفت و تنها خرید و استقرار تلسکوپ برای فاز اول باقی مانده بود. این تلسکوپ می بایست متناسب با گنبد رصدخانه بزرگترین تلسکوپ حال حاضر ایران باشد و از اینرو هزینه ای بسیار فراتر ازتوان داشته های هیئت امنا بود و لذا کار به شهرداری لارستان واگذار شد و تاکنون به همین شکل راکد باقی ماند. تحولات بسیار زیاد شهرداری و عدم بودجه کافی، یکجانبه گرایی، وجود بدهی های شهرداری، و عدم اراده کافی در آن برای مدت 5 سال کل کار با رکود همراه شد و پیگیریهای مدیران و اعضای انجمن و موسسه بیکران هستی با شکست مواجه گردید تا اینکه پس از روی کارآمدن شورای شهر و شهردار جدید، نماینده منتخب لارستان در مجلس شورای اسلامی، و فرماندار جدید شهرستان در دولت جدید کار شتاب گرفت و هیئت امنا مجددا راه اندازی شد و حمایت از سرمایه گذاران در اولویت کار برای تامین بودجه مورد نیاز رصدخانه لارستان تشخیص داده شد و اکنون امیدهابرای اتمام پروژه بسیار زیاد است و اراده مسئولین شهرستان از حد انتظار بیشتر است که جای مباهات است و ان شاءالله علیرغم بوروکراسی های اداری پیش رو حرکت باسرعت ادامه خواهد یافت و تحولی عظیم در جنوب کشور ایجاد خواهد شد. لارستان به قطب علمی جنوب کشور بدل گردیده و گردشگری و توریسم علمی، پدیده ای مبارک است که درلارستان شکل خواهد یافت.

رصد در هفته نجوم لارستان

رصد آسمان شب در رصدخانه لارستان

به امید لارستانی علمی، صنعتی، زیبا و پیشرفته

محسن منتظری- دبیر مؤسسه بیکران هستی

عضو هیأت امنای ساخت رصدخانه بزرگ لارستان 1393/04/15