[if lt IE 9] [endif] [if lt IE 9] [endif]
نام کاربری :
رمز عبور :
وسعت ایالت بزرگ لارستان، از زمین تا مریخ!
تعداد بازدید:2644 مرتبه

نویسنده: مجتبی منتظری

شاید شما هم شنیده باشید که نام لار در مریخ به ثبت رسیده است. همانگونه که مهندس احمد دالکی، پدر نجوم آماتوری ایران، در جریان تدارک مقدمات کلنگ زنی پروژه رصدخانه بزرگ لارستان طی سفری به لار در سال 1383 به این مسأله اذعان نمودند، شهر شما در جمع شهرهای زیر 100 هزار نفر به همراه زرند کرمان تنها شهر کشور است که در مریخ نام آن ثبت گردیده است.

در جریان کلاسها و برنامه های آموزشی و رصدی مؤسسه بارها از بنده این سؤال مطرح می گردید که موقعیت لار در کجای مریخ است؟ در این پست بنا داریم تا کمی لار را بیشتر معرفی کنیم، البته لار مریخی!

موقعیت لار :

عرض شمالی :            25.77 -

عرض جنوبی :            25.89 -

طول شرقی :               330.96

مشخصات عارضه :

شناسه عارضه :           3278

نوع عارضه :              دهانه

قطر :                         6.85 کیلومتر

وضعیت اعتبار :           تأیید شده توسط IAU (انجمن بین المللی نجوم)

تاریخ تأیید :                 سال 1979 میلادی

منشأ نام :                    شهری در ایران

منبع : http://planetarynames.wr.usgs.gov/Feature/3278

جهت مشاهده تصاویردر ابعاد بزرگ روی تصویر کلیک کنید.

Lar on Mars

Lar on Mars

Lar on Mars

Lar on Mars

منبع تصاویر : نرم افزار Google Earth

نکته جالب توجه در مورد دهانه لار در مریخ این است که دهانه لار از جمله مناطق مشکوک به وجود آب در زیر لایه های آن است و از معدود مناطقی است که کاوشگر فرصت (Opportunity) با مدیریت پروفسور فیروز نادری - مدیر بخش مأموریتهای مریخ ناسا - در 25 ژانویه سال 2004 از خاک آن نمونه برداری و از سطح آن عکسبرداری نمود که البته درج چند عکس از لار (البته از نوع مریخی آن) برای همشهریان عزیز خالی از لطف نیست :

Lar on Mars Opportunity Photo

Lar on Mars Opportunity Photo

Lar on Mars Opportunity Photo

منبع تصاویر : سایت ناسا

البته شاید برای شما هم این پرسش بوجود آمده باشد که چرا نام لار را انتخاب کرده اند؟

در ابتدا پس از آنکه در تحقیقات فراوان از سایتها و منابع نجومی مختلف به جواب قانع کننده ای نرسیدم به سراغ مرجع اصلی صدور نامهای عوارض خارج زمینی، یعنی انجمن بین المللی نجوم (IAU) رفتم و از شخص مسئول تیم صدور نام انجمن (خانم جنیفر بلو) سؤال خود را پرسیدم که پاسخ ایشان دقیقاً به شرح زیر می باشد :

"دهانه های کوچک روی مریخ پس از شهرها و روستاهای جهان با جمعیت زیر 100 هزار نفر نامگذاری گردیده اند. این گروه به سادگی مرجع بزرگی از نامهای دهانه است. هیچ قصد و غرضی در بزرگداشت شهرها و روستاها نبوده است. بنابراین در مورد لار بصورت مشابه انتخاب شده است چرا که نام ساده ای است، تلفظ آن ساده است، و بنابراین انتخاب خوبی برای نام یک دهانه مریخی است."

در یک نگاه ساده به پاسخ فوق این مسأله تداعی می گردد که بدلیل "سادگی" نام لار انتخاب شده است. حال با اندکی تأمل هر انسانی متوجه می شود که نمی توان به این پاسخ قناعت نمود، چرا؟ به دلایل زیر :

1- خانم جنیفر بلو مسئول تیم هستند و هرگز مشخص نیست که دقیقاً کدام شخص و با چه دلیلی لار را انتخاب کرده است. ان شاءالله دوستان توجه کرده اند که لار در چه تاریخی مورد تأیید قرار گرفته است : سال 1979 یعنی 35 سال قبل. آیا 35 سال قبل خانم بلو در انجمن بوده اند؟ و اگر مسئول بوده اند آیا ایشان این نام را انتخاب کرده اند؟ معلوم نیست!

2- 35 سال قبل چند شهر مانند لار بوده اند که نامشان بسیار ساده تر از لار بوده، جمعیتشان بیشتر از لار بوده، شهرتشان هم بیشتر از لار بوده؟ بسیار زیاد. مثلاً شهر بم. بم کوچک است؟ یزد چطور؟ ایلام؟ اصفهان؟ کیش؟ قشم؟ قم؟ شیراز؟ تهران؟ هیچکدام از این شهرها نامشان نیست. در بین تمامی عوارض روی سطح مریخ فقط 2 نام ایرانی است : لار و زرند کرمان. پس از ورود به لینک زیر مقدار Target را برابر Mars و مقدار 

http://planetarynames.wr.usgs.gov/nomenclature/AdvancedSearch

فارغ از تمامی ادله فوق دلیلی وجود دارد که حجت را بر همه ما تمام می سازد. مورد بعد را به دقت بخوانید:

3- پس از طرح سؤال خدمت آقای محسن منتظری، دبیر مؤسسه بیکران هستی، پاسخ ایشان بدین شرح می باشد :

"جناب آقای مهندس احمد دالکی، پدر علم نجوم آماتوری ایران، طی سفری که در سال 1382 به لار داشتند عنوان نمودند که به دلیل سوابق نجومی درخشان شهر لار این شهر در زمره یکی از چهل منطقه مریخ قرار گرفت و دقیقا عنوان شده است لار در فارس در ایران. جالب است بدانید خاک و زمین اطراف لارستان و به خصوص تپه رصدخانه بزرگ لارستان به نظر جناب آقای دکتر دالکی بسیار به مریخ شباهت دارد که در نوع خود بسیار زیبا و جذاب است."

با تمام این ادله محکم، فارغ از هر نوع استراتژی و سیاستی که در نامگذاری به کار رفته باشد به خود می بالیم که نام شهر "ما" در مریخ به ثبت رسیده است. لاری و لارستانیهای بزرگ به خود ببالید و هیچ تردیدی به خود راه ندهید که بزرگ بوده، هستید و ان شاءالله خواهید بود!

سخن پایانی این هست خطاب به آن دوستان داخلی و بیرونی است که خواسته! یا ناخواسته اصرار دارند که بزرگی لار را در گذشته تمام شده ببینند! بدانید که در طول سالیان سال هیچ عاملی نتوانسته عظمت لارستان را متزلزل سازد مگر آنکه شما باور و عزت نفس خود را از دست داده باشید.